Zastosowanie komputerowych metod przetwarzania EEG znacznie zwiększa wydajność diagnostyczną głównych chorób układu nerwowego:
Otrzymany zapis badania EEG poddawany jest dokładnej analizie i umożliwia postawienie odpowiednich wniosków.
Mózg człowieka jest najbardziej złożoną formacją na ziemi. Funkcjonowanie tej anatomicznej struktury determinuje różnorodność ludzkich zachowań. W ciągu ostatnich 80 lat nauka opracowała kilka metod badania funkcjonowania ludzkiego mózgu. Jedną z metod metod nieinwazyjnych jest EEG/QEEG.
Jest to metoda pozwalająca ocenić stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, stopień dojrzałości mózgu w różnych stadiach wiekowych, zidentyfikować obszary z nieprawidłową aktywnością, a także pomaga w określeniu zmian charakterystycznych dla choroby, jaką jest padaczka.
QEEG wykonane jest za pomocą testów funkcjonalnych, analizy spektralnej i mapowania (głowica 21-kanałowa). Oprócz tradycyjnej analizy wizualnej, komputer przetwarza elektroencefalogram w sposób matematyczny:
EEG - elektroencefalografia to nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu. Badanie polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni skóry czaszki elektrod, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry, pochodzące od aktywności neuronów kory mózgowej i po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis.