POWRÓT

Względne przeciwskazania:

Wskazania do poizometrycznej relaksacji mięśni:

Metodologia opiera się na wykorzystaniu zjawiska rozluźnienia mięśnia po wcześniej utrzymywanym, celowym skurczu trwającym kilka lub kilkanaście sekund. Działanie PIR-u na mięśnie można podzielić na dwa główne etapy:


1. Faza izometrycznego napięcia mięśni pacjenta, które wykonuje się przy wstrzymanym oddechu


2. Faza pasywnego napięcia mięśni, które wykonuje terapeuta w czasie wydechu i całkowitego rozluźnienia pacjenta.

Fazy poizometrycznej relaksacji mięśni

Izometryczny tryb pracy mięśni polega na tym, że podczas aktywności mięśnia wzrasta jego napięcie, a jego długość nie zmienia się - nie występuje widoczny ruch mięśnia. Innymi słowy, mięsień „działa”, ale bez widocznego efektu motorycznego. W przypadku PIR terapeuta wykonuje pasywne rozciąganie mięśnia przy minimalnym wysiłku pacjenta, aż pojawi się jego niewielki opór, a mięsień zostanie ustawiony w nowej pozycji. Terapeuta powtarza tę procedurę 3-4 razy, co powoduje trwałe niedociśnienie w mięśniu. Aktywny wysiłek pacjenta - izometryczna praca mięśnia - powinien mieć minimalną intensywność i być wystarczająco krótkotrwały (6-8 sekund; napięcie izometryczne o większej intensywności lub dłuższe w czasie jest niepożądane, ponieważ powoduje zmęczenie mięśni i nie nastąpi pożądane rozluźnienie).


Skuteczność poizometrycznej relaksacji potęguje wykorzystywanie oddechu w celu dodatkowego oddziaływania na mięśnie (wdech podczas pracy izometrycznej prowadzi do napięcia mięśni, wydech do relaksacji) oraz ruch gałek ocznych (wpływ ruchu gałki ocznej na napięcie mięśni poprzecznie prążkowanych) - połączone ruchy głowy, szyi i tułowia w kierunku spojrzenia. Końcowym rezultatem jest normalizacja aktywności aparatu odruchowego rdzenia kręgowego i przywrócenie prawidłowego schematu dynamicznego. Wzrost napięcia mięśniowego (lokalnego i uogólnionego) zanika, wpływ hipertoniczności na formacje nerwowo-naczyniowe jest eliminowany, zwiększa się ruchliwość stawów i kręgosłupa, a elastyczność więzadeł i mięśni zostaje przywrócona.

Zwykle pierwsza przeprowadzona sesja daje już pozytywny efekt, a pełen cykl (5-10 sesji) pozwala pacjentowi powrócić do normalnego zakresu ruchów.


Zapraszamy na konsultację do naszej siedziby we Wrocławiu oraz do udziału w turnusach rehabilitacyjnych dla dzieci i dorosłych.

Czym jest izometryczne napięcie mięśni?

  • wzmożone napięcie mięśniowe, które ogranicza ruchomość stawu i powoduje ból podczas ruchu oraz przy dotyku
  • urazowe, przeciążeniowe zaburzenia czynnościowe mięśni

  • skrócenie długości mięśni spowodowane długotrwałym unieruchomieniem.

Metoda poizometrycznej relaksacji mięśni została opracowana w 1979 r. przez amerykańskich ortopedów, choć jej początki niektórzy datują już na 1906r. Później poszczególne elementy tej techniki zostały zrewidowane i opisane przez czeskiego lekarza Karela Lewita jako relaksacja poizometryczna. Wykorzystał ją w leczeniu chorób mięśni, ścięgien, zmian patologicznych oraz jako niezależną terapię służącą przywracaniu normalnego napięcia mięśni.

 

Według współczesnych badań wzrost napięcia mięśniowego prowadzi do zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz powoduje rozwój bólu. Badania te wykazują, że aż w 92% przypadków przyczyną ostrego i przewlekłego bólu pleców jest kompensacyjne skrócenie włókien mięśniowych powodujące zespół bólu mięśniowo-powięziowego. Lokalny wzrost napięcia mięśniowego może docelowo prowadzić do rozwoju zespołów tunelowych np. cieśni nadgarstka.

Poizometryczna relaksacja mięśni (PIR) - Wrocław

  • zaostrzenie przewlekłych chorób zakaźnych
  • dekompensacja chorób sercowo-naczyniowych

  • ostry ból, uszkodzenie skóry w miejscu problemu.

Yevhenii Nevoit

Osteopata

Wrocław

 

Telefon: 739 971 603

E-mail: info@nevosteo.pl